Mini Terapi No.9- Masum Nutella

MiniTerapi Serisi (3).png

MiniTerapi’ler her zaman psikolojik tedavilerden kırpılacak diye bir kural yok!

Bugün Nutella severlerin, kendilerini kavanozda kaybettikten sonra yaşadıkları suçluluk duygusunu tamamen ortadan kaldıracak bir tarif ile karşınızdayım grin emoticon

Aşağıdaki malzemeleri blenderda çekin, zerre suçluluk hissetmeden Nutellanızı için!

Masum Nutella Smoothie- Hem de vegan!

İçindekiler:

Bir adet muz- İnternette ara ara karşımıza çıkan antidepresan etkili gıdalar listeleriyle karşılaştıysanız, muzun bu listelerin demirbaşlarından bir tanesi olduğunu fark etmişsinizdir. Muzun içinde bulunan triptofan (hindide ve ılık sütte de bulunup bizi gevşeten, uyumamızı sağlayan şey) vücudumuzun serotonine (bu da halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinir) dönüştürdüğü bir protein. Yani muz, ruhunuza mutluluk, midenize tokluk, smoothienize lezzet ve kıvam katacaktır.

Bir-iki tatlı kaşığı ham kakao (nesquick değil, ham!)- Çikolatadan uzak durmaya çalışırken, kakaoya yaklaşmanızda hiç bir sakınca yok. Ham kakaonun tadı acı olsa da smoothie içerisine katacağımız bir iki kaşık kakao, bize çikolatalı bir şey içtiğimiz hissini verecek.
Ham kakaonun faydaları saymakla bitmiyor; Kakao da muz gibi içimize saf mutluluk enjekte ederken, hem antioxidan, hem afrodizyak görevi görüyor. Hormonlarla ilintili ruhsal dalgalanmaları stabilize ediyor. Bu karışımı düzenli için, PMS’i unutun.

Fındık sütü: Smoothiemizin en kritik parçası fındık sütü. Az kalorili olması, laktozsuz olması, içindeki B vitamini ve folik asit gibi güzellikler haricinde, bizim için en önemli özelliği Nutellanın yapıtaşlarından fındığı smoothiemize güzelce karıştırması.
Dikkat! Marketlerde satılan fındık sütleri şeker katkılı olabiliyor. Şekersiz olanı bulabilirseniz, kendiniz biraz bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

Kendi fındık sütünüzü, fındıkları bir gece önceden suda bekletip, ertesi gün blenderda çekip süzerek kendiniz de yapabilirsiniz. Biraz zahmetli ama internette çeşitli tarifler mevcut.

Bal: Dürüst olalım bu tarifte maksat yağ yakmak değil. Bu tarif bir acil durum, bir tatlı krizi tarifi. O yüzden bal koymayın demeyeceğim, nutellayı kaşıklamaktansa smoothinenize iki damla bal koyun. Nedir yani? Balın da serotoninle iyi bir ilişkisi var, mutluluk getiriyor. Diğer faydalarını yazmak çok uzun sürer, siz biliyorsunuz zaten.

Chia tohumu: Son zamanlarda moda olan bu tohum, bol lifli yapısı, antioksidan etkisi, Omega 3 bakımından zengin olmasıyla öne çıkıyor. Benim için ise en önemli özelliği, suyun içinde şişmesi. Eğer bu smoothieyi sabah kahvaltısında içiyor ve sizi tok tutsun istiyorsanız içine biraz chia tohumu ekleyin. Smoothienizi yapıp hemen içerseniz, içerken kıvamında fazla bir değişiklik hissetmeyeceksiniz, ama bir bardak az kalorili nutella sizi öğle yemeğine kadar idare edecek. Düşüncesi bile mutluluk veriyor!

Smoothim daha da kıvamlı olsun, gerekirse kaşık kaşık yiyeyim diyorsanız içine keten tohumu, badem, ceviz, fındık, kaju vb, yulaf kepeği ekleyebilirsiniz.

Aynı şekilde buz ekleyip eklememek de tamamen sizin damak zevkinize kalmış.

Afiyet olsun!

Diğer MiniTerapi‘leri incelemek için Facebook Page‘imi takip edebilirsiniz.

Published by isilsansoy

Psychotherapy and EMDR in London

%d bloggers like this: