Kendinizi İyi Hissetmek İçin 8 Püf Noktası

Kaynak: Copingwithjane
Güne erken başlayın!

Çoğumuz yoğun iş hayatı ve gündelik işler peşinde sürüklenirken, yaşamımıza ‘hayatta kalma’ modunda devam ediyoruz. Zihnimizin bir köşesinde geleceğe dair büyüme planları yaparken aslında belki de bir yandan hayallerimizi, ya da hayatımıza anlam katacak bir takım aktiviteleri gelecek günlere erteleyerek geçen yılların sonunda anlamsız bir geçmiş ile kalakalıyoruz.

Aslında yaşamdan ne bekliyoruz?
Çoğumuzun hayatı anlamsız bir takım detaylar peşinde geçip giderken, sizi durup düşünmeye davet ediyorum.
İçine girdiğimiz bu döngüyü kırmak için acaba neye ihtiyacımız olabilir?

Akla ilk gelen şeyler, farkındalığımızı arttırmak, ilham almak ve fikirlerimizin peşinden harekete geçerek enerjimizi hayatta anlamlı olduğuna inandığımız projelere harcamak.

Söylemesi yapmasından daha kolay olan bu değişikliğe giden yolda, gününüze anlam katacak, zihninizi gereksiz detaylardan arındıracak, size netlik ve tazelik getirecek 8 ip ucu.

1- En Az 7 Saat Uyuyun!
Kaliteli uykunun ne kadar önemli olduğunu artık bilmeyen kalmadı. Sağlıklı bir uyku düzeni hafızanızı güçlendirir, yaratıcılığınızı, dikkat seviyenizi ve konsantrasyonunuzu arttırır, ömrünüzü uzatır, sizi depresyondan, stresten ve pek çok hastalıktan korur. Önceliklerinizi belirlerken uykunuzdan asla ödün vermeyin. İnanın, kaliteli bir hayatın ilk şartı iyi bir uyku.

2- Şükredin
Uyanır uyanmaz sahip olduğumuz şeyler için şükretmek güne pozitif başlamamızı sağlar. İnançlı iseniz dua edebilir, belli bir inancınız yoksa meditasyon yapabilirsiniz. Önemli olan nokta hayatımızda var olan olumlu şeylerin farkında olmaktır. Bu farkındalık size ruhsal güç katarken kendinizi daha güvende ve sakin hissetmenizi sağlayarak stresle baş etmede güne bir adım önde başlamanızı sağlar.

Bunu her gece uyumak için yatağa girdiğinizde de yapabilirsiniz!

3- Yataktan Çıkar Çıkmaz Spora!
Eğer sağlıklı, mutlu ve yaratıcı insanlardan biri olmak gibi bir niyetiniz varsa, düzenli egzersizi hayatınıza sokmanız şart! Güne gyme giderek başlayan insanlar, ilk iş olarak yapılan fiziksel egzersiz sırasında zihinsel olarak çok farklı bir netlik ve görüş elde ettiklerini belirtmişlerdir. Yapmaktan hoşlandığınız egzersiz türü her ne olursa olsun, güne hareket ederek başlamak, genel kanının aksine gün içerisinde daha enerjik olmanızı sağlayacaktır.

Bedenine yeterince ilgi göstermeyen insanlar genellikle hayatlarının diğer alanlarında da sıkıntı yaşarlar. Netice olarak holistik varlıklarız!

4- Kahvaltıda 30 Gram Protein Tüketin
Pek çok beslenme uzmanı sabahları 30 gram protein tüketmenin faydalarından bahsediyor.Protein bakımından zengin yiyecekler sizi daha uzun süre tok tutar ve kandaki şeker seviyesini de sabitleyerek kısa sürede açlık krizlerine girmenize engel olur.
İlk olarak protein tüketmek ekmek, kurabiye, çörek vb. karbonhidrat temelli yiyeceklere daha az ihtiyaç duymanızı sağlar.

5- Soğuk Duş Alın

Biliyorum bu adım kolay değil, ama güne buz gibi bir duşla başlamak tahmininizin ötesinde faydalara sahip. Soğuk duş öncelikle zihinsel olarak netleşmenize yardımcı olurken, dolaşımınıza da daha iyi hale getiriyor. Bu yolla hem sindirim sisteminizi, sinir sisteminizi ve bağşıklığınızı güçlendiriyorsunuz. Soğuk suyun başka bir artısı da metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye etki etmesi.

Sabahları, özellikle de kışın, çoğumuz soğuk duş almak niyetinde olsak dahi son dakikada vazgeçer, dayanamaz sıcak suyu açarız. Halbuki ilk adımı attıktan 20 saniye sonra suya alışmış olacaksınız. Bunu aklınızdan çıkarmayın! 20 saniye içerisinde tüm bedeniniz canlanacak!

Kalp atışlarınızın hızlandığı bu 20 saniye içerisinde nefesinize odaklanın ve sakinleşmeye çalışın. Bu egzersiz ruhsal kapasitenizi de arttırarak daha dirençli bir kişi olmanıza katkı sağlayacak. 20 saniye sonunda zihniniz netleşecek ve yepyeni fikirlerle dolu olacak. Bence değer!

6- Size İyi Gelen Bir Şeyler Dinleyin ya da Okuyun

Sabah erken saatlerde 15-30 dakika da olsa size ilham veren bir şeyler okumak ya da dinlemek entellektüel olarak sizi besleyecek ve potansiyelinizi gerçekleştirmeniz için gereken motivasyonu sağlayacaktır.

İşe giderken dinleyeceğiniz bir audio kitap ya da podcast size yeni şeyler öğretirken bir süre sonra yüklü bir bilgi birikimi oluşturarak dünyayı daha farklı görmenize olanak sağlar.

7- Hayata Görüşünüzü Gözden Geçirin
Hadi hemen kağıt kalem bulun ve hayatta hedeflediğiniz ve sizin için anlamlı olan şeylerin yazılı bir listesini yapın. Her sabah bu listeye göz atmak ve değişiklikleri fark etmek size yeni bir perspektif kazandıracaktır. Uzun vadeli planlarınızı kendinize sık sık hatırlatmak, gün içerisinde bu planları gerçekleştirmeye yönelik harekete geçmenizi sağlayacak, dolayısıyla da hedeflerinize daha kısa sürede ulaşmanıza yardımcı olur.

8- Her Gün Kendiniz İçin Bir Şey Yapın

İrade kullanıldıkça güçlenen bir kas gibidir. Gün içerisinde gelecekten beklentilerinizi, kendiniz için ne istediğinizi ve isteklerinize erişmek için atacağınız adımları belirlein. Neye ihtiyacınız olduğunu tespit ettikten sonra her gün hedeflerinize ulaşmanızda işinize yarayacak en azından bir şey yaptığınızdan emin olun.
Bunun büyük bir şey olmasına gerek yok. Bazen tek ihtiyacımız olan şey, sakin kafayla içeceğimiz bir fincan kahve de olabilir. Önemli olan hedeflerimizin ve ihtiyaçlarımızın farkına varmak ve onlara bilinçli olarak öncelik vermektir.

Ruhsal ve fiziksel olarak temel ihtiyaçlarınızı gidermiş olarak başlamak, günü çok çok daha verimli geçirmenizi sağlayacaktır.

Uzm. Psikolog Işıl Sansoy (Londrali.com)

Published by isilsansoy

Psychotherapy and EMDR in London

%d bloggers like this: