Londralılara Özel: Tatil Sonrası Sendromundan 5 Adımda Kurtulun

Bugün yeni yılın ilk iş günü! Umarım bir kısmımız güne büyük bir enerjiyle başlamıştır. Yeni yıl tatili dinlenmek ve kendimizi yeniden şarj etmek için harika, ancak biliyorum ki aramızda bugün yataktan çıkmakta güçlük çekenler oldu. Siz de bu kişilerden biriyseniz üzülmeyin, yalnız değilsiniz!

Bu durumun adı ‘Tatil Sonrası Sendromu’.
Bu yazımda tatil sendromunu rahatça atlatıp, gündelik hayatınıza en verimli şekilde adapte olabilmeniz için beş ip ucu vereceğim. Şimdiden söylüyorum, kağıt ve kaleme ihtiyacınız olacak!
1- Yeni Yıl Kararlarını Kontrol Altına Alın
Yeni bir yıla girerken geçtiğimiz yılı şöyle bir gözden geçirir, önümüzdeki yıldan beklentilerimizi belirleriz. Yeni yıl kararlarının en bilindik olanları diyete başlamak , spora yazılmak, sosyal aktivitelere katılmak, aileyle daha fazla vakit geçirmek, daha fazla kitap okumak ve benzeri şeylerle listelenebilir.  Bu kararlar genellikle Şubat ayında tamamen rafa kaldırılmış olur.

Listemizi yaparken gerçekçi olmakta fayda var, ancak daha da önemli olan şey kararları oldukça detaylı bir biçimde listelemek. Örneğin, daha fazla spor yapmaya karar verdiyseniz defterinize hangi günler, hangi saatlerde, hangi sporu yapacağınızı net bir şekilde yazın. Eğer bir spor salonuna yazılmayı düşünüyorsanız, hangi spor salonuna yazılacağınızı belirleyin.

Örneğin, daha fazla spor yapmaya karar verdiyseniz ajandanıza hangi günler, hangi saatlerde, hangi sporu yapacağınızı net bir şekilde yazın. Eğer bir spor salonuna yazılmayı düşünüyorsanız, hangi spor salonuna yazılacağınızı belirleyin ve kayıt için bir tarih alın.

Eğer daha fazla kitap okumak istiyorsanız bir kitap listesi yapın ve bunu arkadaşlarınızla da paylaşın. Planlarınız adım adım netleştikçe, bu adımları atmak daha kolay hale gelecektir.

Emin olun, bu adımları attıkça kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve normal hayata adaptasyonunuz daha acısız hale gelecek!

2-Sosyal Aktivitelere Ara Vermeyin

Genelde yıl başı dönemi partiler, aile toplantıları ve benzeri aktivitelerle biraz fazla sosyal geçer. Bu dönem sona erdiğinde, insan kendini sosyal anlamda tükenmiş hissedip içine kapanabilir. Yeni yılın ilk günlerini sakin geçirip, kendinizi tatil sonrasına hazırlasanız da bu sürecin uzamamasına dikkat edin. Çılgın partilere devam edin demiyorum. Bu dönemde uzun zamandır buluşmayı ertelediğiniz bir dostunuzla kahve içebilir, bir süredir aklınızda olan bir sergiyi gezebilirsiniz.  Bu tür ufak çaplı sosyal aktivitelerle tatil sonrası depresyonunun sizi içine çektiği yalnızlık duygusunu giderebilirsiniz.

Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınızı görerek, hem bir süredir ertelemekte olduğunuz şeyleri gerçekleştirmiş olmanın tatminini yaşayacaksınız , hem de yeni yılınızın istediğiniz şekilde şekillenmesine katkıda bulunacaksınız.

3- Derleyin, Toplayın, Rahatlayın!

Yeni yıl tatili, eğer evdeyseniz, evdeki gereksiz eşyalarınızı ayıklamanız için en ideal zaman. Uzun zamandır kullanmadığınız ve evde kalabalık yapan ne varsa hayatınızdan çıkarın!  Minimalizmde ferahlık var.

Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle, Topla, Rahatla adlı best sellerin yazarı, Japon yaşam alanı düzenleme uzmanı Marie Kondo şöyle diyor: Eğer bir eşyayı elinize aldığınızda bu eşya artık size keyif vermiyorsa ona veda etme zamanınız gelmiştir.

Bu eşyaları daha fazla ihtiyacı olan kişilere ulaştırmak size iyi gelecek. Eşyalarınızı Londra’da hemen hemen her köşe başında bulunan yardım kuruluşlarından birine bırakabilir ya da internette Freecycle gibi bir siteye ilan vererek  yeniden hayata döndürebilirsiniz.

Ayıklamaya öncelikle gündelik kişisel eşyalardan, örneğin makyaj malzemeleri, kıyafetler, kitaplar, eski defterler vb. başlayın. Fotoğraf albümleri gibi duygusal yükü olan şeyleri sonraya bırakın. Gereksiz eşyalardan arındıkça hafifleyeceksiniz ve yeni yılda yenilenmek için daha fazla alanınız olacak.

4- ‘O’ Adımı Atın

Biliyorum, hepinizin aklında uzun süredir yapmak istediğiniz ama ertelediğiniz bir şey var. Projenizin boyutları her ne olursa olsun, bir kağıt kalem alıp bu projeyi gerçekleştirmek için gereken her adımı, en ufak adıma kadar, tek tek yazın. Bu adımların yanına birer tarih koyun.
Fark edeceksiniz ki, ilk adımlarınız aslında sizden çok da uzak değil.

Çoğu kişi bu listeyi yazdıktan hemen sonra, kalemi bırakır bırakmaz bu listenin ilk bir kaç maddesinin üstesinden gelir. Projenizin neresinde olursanız olun, sonuca doğru bir kaç adım atmış olmak sürecinize ivme kazandıracaktır.

5- Hayatınızın Olumlu Yönlerinin Farkına Varın

Bir zamanlar hayalini kurduğumuz hayatı yaşıyor olsak dahi, gündelik hayatın rutinleri bir süre sonra zehirli bir hal alır. Bir de bakarız ki o çok isteyerek girdiğimiz işten şikayet ediyoruz. O çok severek başladığımız ilişkiyi sorguluyoruz.

Bu sıkılma hali bizi yeni tecrübelere doğru harekete geçiren bir itici güç olması açısından aslında anlamlıdır, ancak devamlı bir şeylerden şikayet etmek bizi verimsiz bir döngüye çekebilir.

Böyle dönemlerde kendimize iki soru sormamızda fayda var:

1- Yarın sabah uyandığımda, şikayet ettiğim her şey hayatımdan çıkmış olsa nasıl bir hayatım olurdu?

2- Şu anki hayatımda değişmesini asla istemediğim şeyler neler?

Bu iki soruya vereceğiniz cevapları netleştirmek, ya gerçekten atmanız gereken adımları ortaya koyar ya da şükran duygusuyla içinizi ısıtır. Emin olun, daha pozitif bir tavır sergilemeye başladığınızda her şey kendiliğinden daha iyi hale gelecektir.

Bonus öneri: Bu tatil dönemi için geç kalmış olabiliriz ama önümüzdeki dönemlerde çok işinize yarayacak son bir tavsiyem daha var.

Eğer tatilde başka bir şehire gidiyorsanız, dönüşünüzü işe başlamadan birkaç gün önce olacak şekilde ayarlayın ki yeni bir yıla adapte olurken iç dünyanızla temasa geçmek, fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarınızı netleştirmek ve gündelik hayatınızı yeniden düzene sokmak için vaktiniz olsun.

Unutmayın,bu önerilerin kilit noktası yazmak! Kağıt kalem şart!
Tatil dönüşü olsun ya da olmasın, herhangi bir sendrom anında bu önerileri her zaman kullanabilirsiniz.

Hepinize bir kez daha iyi yıllar dilerim!

Uzman Psikolog Işıl Sansoy
(Yazının orjinali Londrali.com‘da yayınlanmıştır)

Published by isilsansoy

Psychotherapy and EMDR in London

%d bloggers like this: